Raj dla turystów poszukujących spokoju, trzy tysiące godzin słońca w ciągu roku i średnia temperatura na poziomie 24 stopni – zaprasza wszystkich tęskniących za latem i marzących o wypoczynku w urzekającej oprawie. Kraj który posiada klimaty śródziemnomorski, przeplatany kulturą arabską oraz typowym dla państw południowej Europy luźnym podejściem mieszkańców do życia:) Ta mała wyspa na Morzu Śródziemnym, która jest 1000 razy mniejsza niż Polska posiada wspaniałe krajobrazy i mnóstwo zabytków, przyciąga turystów z całego świata.
Maltańczycy to naród, który uwielbia świętować, obchodzą aż 14 świąt państwowych rocznie. Dodatkowo w sezonie letnim w każdy weekend miesiąca odbywają się festiwale na cześć patronów miast, przeplatanych pomniejszymi imprezami organizowanymi lokalnie np na plażach publicznych.
98% ludności to katolicy, czego wyraz daje aż 365 kościołów rozlokowanych w każdym zakątku kraju, a na każdym z nich są dwa zegary – jeden prawdziwy a drugi namalowany, który ma mylić diabłu godziny.
Malta posiada dwa języki urzędowe : angielski oraz rodowity język jej mieszkańców czyli maltański, który jest połączeniem języków arabskiego z włoskim i angielskim. Ponieważ Malta do roku 1964 była kolonią brytyjską panuje na niej ruch lewostronny. Wybierając się na wyspy trzeba pamiętać o angielskiej przejściówce do prądu.
Prócz zapierających dech w piersiach naturalnych widoków jakie możemy podziwiać na wyspie, warto zwrócić uwagę na historyczne znaczenie wielu bodowli jakie znajdziemy na wyspie min. Liczące sobie ponad 5800 lat ruiny które uchodzą za najstarszą budowlę jaka została wzniesiona przez człowieka.
Na 5 dni przed Wielkim Postem zaczyna się huczny karnawał znany na całym świecie, jeden z największych w Europie. W 2005 r miejscowość Nadur była światową stolicą karnawału.
Wbrew powszechnemu przekoniu Malta nie utrzymyje się wyłącznie z turystów choć wpływe te wynoszą dosyś sporo do budżetu państwa. Główną gałęzią przychodów są usługi min. Finansowe, hazardowe oraz filmowe! Wyspy to europejskie Hollywood – nagrywano tu min. Troję, Gladiatora, Popeye czy Hrabiego Monte Cristo, Wyspę Piratów, Starcie Tytanów, Aleksander, U-571 czy Rejs w Nieznane.
Historia Gozo utożsamiana jest głównie ze starożytną wyspą Ogygią, na której według mitologii greckiej rozbił się statek z Odyseuszem wracającym z wojny trojańskiej. Króla Itaki zauroczyła nimfa Kalipso i zatrzymała w wyspiarskich grotach na siedem długich lat.
W XIII wieku wyspę zdobyli Aragończycy nadając jej nazwę „radość”, czyli właśnie Gozo, chociaż we wcześniejszych wiekach przewijali się przez nią Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Kiedy na Malcie rządzili Kawalerowie Maltańscy, rozwinęła się również Gozo i wraz ze swoją starsza siostrą dzieliła wspólne losy.