Ġgantija

W 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie. Kompleks świątynny w Ġgantija liczy około 5800 lat. Przypuszcza się, że obiekt ten stanowił pewnego rodzaju sanktuarium w których oddawano cześć Bogini Matce. O składaniu ofiar świadczą zachowane do dziś ślady ognia, oraz ołtarz trylityczny. Do naszych czasów zachowały się zewnętrzne mury, miejscami sięgające 6 metrów

Kościół Ta’ Pinu

Jedna z najważniejszych świątyń w kraju. Karmel Grima, lokalna rolniczka, schodząc ze swojego pola i przechodząc koło kapliczki w pobliżu ruin ( zniszczona czasem świątynia została rozbierana przez władającego nią biskupa), usłyszała głos nakazujący jej wejście do świątyni. Posłuchała go, odmówiła modlitwę i wtedy usłyszała kolejny głos – nakazujący jej odmówienie trzech modlitw co też uczyniła. Zgodnie z przepowiednią przez najbliższy rok miała być obłożnie chora.  W tym czasie cudownie ozdrowiona została matka Portelliego, który również w tym samym miejscu miał podobne zdarzenie co wspomniana kobieta. Wydarzenia te spowodowały ruch pielgrzymkowy oraz odbudowę kościoła przez ówczesne władze, które rozpoczęły się w 1919 r.  Świątynia ukończona była w 1931 r a cztery lata później dostała tytuł bazyliki mniejszej. W 1990 r kościół odwiedził Jan Paweł II, który dołożył do obrazu Matki Boskiej pięć złotych gwiazd, Benedykt XVI dołożył złotą różę. Nieopodal bazyliki na wspomnianym wzgórzu znajduje się droga krzyżowa. Przedstawione tam posągi prowadzą wzgórzem aż na sam szczyt gdzie znajduje się amfiteatr, w którym w czasie świąt Wielkanocy wygłaszane są kazania.

Ta Kola Windmill

To jednen z nielicznych młynów zbudowanych za czasów Joanitów ( historia młynu sięga 1725 r )  który jest jednym z najciekawszych miejsc oferujących przez Gozo znajdujący się w miejscowości Xagra.

Solanki

Charakterystyczne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty wypełniają cały teren północnego wybrzeża Gozo począwszy od Xwenji Bay aż po Wied L-Ghasri zwane są  panwiami solnymi i słuza do pozyskiwania soli.  To historia która sięga aż 350 lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ciekawostką jest to że do uzyskania 1 kg soli potrzebne jest 24 litry morskiej wody.

Wieża Dwejra

Cittadella

Górująca nad miastem Victoria majestatyczna średniowieczna twierdza wzniesiona w XV w przez Aragończyków ( lecz początek jej historii sięga epoki brązu ). Zniszczona doszczętnie w czasie najazdu Turków. W czasie ich podbojów Cytadela służyła jako schronienie dla ludności, którzy mieli obowiązek tam nocować. W XVII w cześciowo odbudowana przez Joanitów. Od 1998 r została wpisana na światową listę światowego dziedzictwa Unesco. W obrębie murów znajduje się XVII w katedra zaprojektowana przez Lorenzo Gafa, który projektował katedrę w Mdinie. Ciekawostką w katedrze jest kopuła, a raczej jej brak, zabrakło na nią funduszy, a więc w 1732 r Antonio Manuel namalował ja tak, że do złudzenia wygląda jak prawdziwa. Bazylika Św Jerzego to kolejne miejsce warte odwiedzenia będąc na cytadeli. Sklepienie bogato pokryte złotem oraz brązem. Znajduje się tam posąg z drewna przestawiający Św Jerzego, a zrobiona z brązu kopuła jest kopią kopuły rzymskiej Bazyliki Św Piotra.

"Bethlehem"

W miejscowości Ghajnsielem to jedyna i nawieksza na całej Malcie Szopka Bożonarodzeniowa to nie tylko szopka to cała wieś z mieszkańcami i zwierzętami. Wszystko wygląda tak jak za czasów urodzenia Jezusa, każdy szczegół jest znakomicie odwzorowany. Co rocznie ponad 150 wolontariuszy przenosi się w czasie i staja się kowalami, cieślami, piekarzami. Domostwa są zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, pasterze pilnują swych zwierząt. Wrażenia niezapomniane.