Xaghra

Malownicza ix-Xagħra ma szczególnie bogate dziedzictwo historyczne i dlatego ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Zbudowana na długim odcinku wyżyny na północny wschód od stolicy, ix-Xagħra jest otoczona pięknymi zatokami Ramla (najlepsza plaża na wyspie), Għajn Barrani i Marsalforn.
Ix-Xagħra otoczona jest żyznymi dolinami i jednymi z najlepszych gruntów rolnych na Gozo. Nic więc dziwnego, że obszar ten był zasiedlony od najdawniejszych czasów.

5
man-g503c25597_1920
malta-g42ba9c452_1920

 Ix-Xagħra jest domem dla niezwykłego kompleksu świątynnego Ġgantija , wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składającego się z dwóch neolitycznych kamiennych świątyń zbudowanych już w 3600 pne, co czyni je jednymi z najstarszych wolnostojących kamiennych budowli na świecie. W dół drogi od świątyń (z wejściem na bilet łączony) znajduje się wiatrak Ta’ Kola , odrestaurowany XVIII-wieczny wiatrak z oryginalnym mechanizmem i odrestaurowanymi pomieszczeniami mieszkalnymi młynarza.
Ciekawym muzeum ix-Xagħra, którego nie można przegapić, jest Pomskizillious Museum of Toys z ekspozycją antycznych zabawek oraz figurą woskową artysty i autora rymów Edwarda Leara, który ukuł termin pomskizillious, aby opisać niezwykły krajobraz wybrzeża Gozo.

5
1-55
3-47

Pod dwoma prywatnymi domami na ulicach mieszkalnych w ix-Xagħra znajdują się niespodziewane znaleziska – jaskinie. Grota Xerri i Jaskinia Ninu słyną z fantastycznych kształtów stalagmitów i stalaktytów, które powstały na przestrzeni wieków w wyniku powolnej filtracji wody deszczowej przez wapień. Na obrzeżach miasta, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę Ramla, znajduje się jaskinia innego rodzaju – mitologiczna Jaskinia Kalipso rzekomy dom nimfy Kalipso z Odysei Homera.
Średniowieczna kaplica pod wezwaniem św. Antoniego Opata była pierwszym kościołem parafialnym ix-Xagħra po uzyskaniu statusu parafii w 1688 r. I nadal stoi. Znacznie większa bazylika, która dominuje nad centralnym placem i służy dziś parafii, jest poświęcona Narodzenia Najświętszej Maryi Panny . Festa obchodzona jest każdego 8 września, która oprócz tego, że jest świętem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jest także „Il-Festa tal-Vittorja”, Świętem Zwycięstwa, upamiętniającym zwycięstwo Maltańczyków pod Rycerzami św. Jana nad Turkami Turcy podczas Wielkiego Oblężenia w 1565 roku.

1-27
8-8
1-12
2-17
5-46
Faccata-Knisja