Phuket 2019

Perła morza andamańskiego

20.11 – 02.12.2019

Phuket to największa wyspa Tajlandii położona na Morzu Andamańskim, u zachodnich wybrzeży kraju. Od stałego lądu dzieli ją niewielka cieśnina Chong Pak Phra. Ten popularny turystycznie kierunek ma wszystko, czego potrzeba do beztroskiego wypoczynku: wspaniałe widoki, piaszczyste plaże i woda w granicach 27-29 stopni.
Patong to najważniejsze centrum rozrywkowe wyspy, położone jest w jej zachodniej części, ok. 35 km od międzynarodowego lotniska. Miasto z jednej strony otoczone jest górami, z drugiej długą, szeroką, piaszczystą plażą ciągnącą się na długości 3 kilometrów. Jeszcze na początku lat 70 XX w. była to zaledwie plantacja bananów wciśnięta klinem między pasmo górskie a szeroki półksięzyć piachu. Zakwaterowani będziemy w hotelu położonym 10 minut spacerem od plaży oraz kilometr od dzielnicy Bangla Road. Wszystkie pokoje są klimatyzowane z widokiem na miasto z dostepnem do internetu oraz śniadaniem wliczonym w cenę.

1
3
6
4
3
2

Jako że Tajlandia jest dużo lepsza na lądzie jak pod wodą zrobimy tylko 6 nurkowań z łodzi :

Koh Bida Nok –  położona bardziej na południu jest większa i przypomina nieco Koh Doc Mai. Jej południowo – zachodnia ściana opada pod wodą do 30-40m i jest miejscem, w którym można spotkać rekiny rafowe, duże ryby w ławicach, czasami orlenie lub nawet rekiny wielorybie. Strona południowo – wschodnia oferuje wspaniałe przepływy i korytarze pomiędzy głazami porośniętym koralami. Część północno – wschodnia rozpoczyna się płytką zatoką, w której można uczyć się nurkowania, albo kończyć nurkowanie zaawansowanej grupy. W części wschodniej spotyka się często rekiny lamparcie, żółwie, ośmiornice, i pełna gamę ryb rafowych.

Koh Bida Nai – położona pomiędzy Bida Nok a Phi Phi Lay jest najlepszym miejscem do spotkania rekinów brodatych (lamparcich). Wspaniała rafa o fantazyjnych kształtach – nazwana zresztą Fantasy Reef – daje możliwość podziwiania niezwykłego bogactwa miękkich korali i setek gatunków ich mieszkańców. Strona wschodnia wydaje się być ciekawsza, pomimo że zachodnia jest głębsza i jako bardziej zacieniona daje schronienie większej ilości krewetek, krabów i ślimaków. Koniki morskie rezydują od kilku lat w północnej części Bida Nai.

phi-phi-islands-2785752_640
buddah-2789015_640
phang-nga-bay-2076834_640

Shark Point – zgrupowanie kilku podwodnych skał, z których najwyższa wystaje kilka metrów nad wodę. Nurkuje się na pierwszych dwóch, czasem trzech. Pozostałe są dostępne wyłącznie z podwodnym skuterem. Skały wyrastają z piaszczystego dna położonego na głębokości 20 – 30m. Możliwe jest przepływanie pomiędzy szczytami, jednak z racji rozmiaru nurkowiska trudno jest ogarnąć nawet dwia z nich w czasie pojedynczego nurkowania. Shark Point jest siedliskiem niezwyklej ilości muren, lucjanów, ośmiornic, mątew, krewetek, ślimaków, a także tuńczykowatych, barakud – słowem bogactwo życia jest porównywalne z Similanami, pomimo zazwyczaj gorszej widoczności.

King Cruiser –  czteropokładowy katamaran o dwóch kadłubach. Jest monumentalny – długość 85m, szerokość 26m, wysokość od stępki do dachu kajuty kapitana 18m. Zatonął w 1997 roku przy doskonałych warunkach pogodowych, trafiając w jedyny możliwy do trafienia punkt na trasie, czyli Anemone Reef, pozostawiając trwałą bruzdę zarówno w rafie jak i jednym z kadłubów katamarana. Przypadkowa zbieżność kończącego się przeglądu technicznego wysłużonej jednostki i niespotykane zgromadzenie łodzi rybackich w rejonie zatonięcia pozwoliło zejść suchą nogą na ląd wszystkim pasażerom i członkom załogi. Wrak stoi w pionowej pozycji na płozach katamaranu na dnie na głębokości 32 m. Górny pokład znajduje się nieco poniżej 20m.

Koh Doc – pionowa ściana w setkami pęknięć, rozpadlin i pieczar opada pionowo do dna położonego z jednej strony wyspy na głębokości ok 20m a z drugiej na ok 40m. Zachodnia strona wyspy jest mniej ciekawa, podłoże opada ukośnie do dna. Wschodnia zaprasza zaawansowanych nurków do niewielkich pieczar. Jedna z nich ma w stropie odwróconą studnię wznosząca się od 22m do 8 m poniżej poziomu wody, jest to kocioł wirowy będący efektem działania podwodnej rzeki w czasach znanych tylko geologom. W pieczarach można znaleźć stalagtyty i inne ciekawe kamienne formacje. Głównym jednak celem odwiedzin na Koh Doc Mai jest świat makro.

thailand-1451394_640
13
phuket-4365320_640

Oprócz nurkowań mamy zaplanowane dwie wycieczki :
– spływ rzeką – wcześnie rano odbiór z hotelu. Po drodze zatrzymamy się w Świątyni Małp, wyjazd w dalszą drogę do obozu gdzie zaczyna się spływ. W międzyczasie lunch i w godzinach popołudniowych powrót do hotelu.

10
thailand-1451387_640
10

Wyjazd na wyspę Phi Phi – rano odbiór z hotelu, przejazd na molo gdzie startujemy łodzią na słynne wyspy. Zwiedzanie Jaskini Wikingów oraz wejście na punkt widokowy w zatoce Loh Samah. Lunch na wyspie Phi Phi. Zwiedzanie i pływanie w lagunie Pileh, ostatni przystanek na wyspie Khai. Powrót do hotelu ok godz 17 / 18.

phi-phi-islands-2538412_640
phi-phi-islands-2785752_640
phi-phi-3566215_640

Termin : 20.11-02.12.2019
Cena : 6650 pln osoba nurkująca
Cena : 5650 pln osoba nienurkująca
cena może ulec zmianie 

Cena zawiera :
– przeloty w dwie strony z Warszawy
– transfery na Phuket
– zakwaterowanie w hotelu ze śniadaniem
– 6 nurkowań
– 2 wycieczki

Cena nie zawiera :
– obowiązkowego ubezpieczenia grupowego
– wyżywienia innego niż śniadania
– sprzętu nurkowego
– wydatków własnych