Jordańskie Królestwo Haszymidzkie

Jordania bezkresny kraj pustyń, pełen zabytków i atrakcji przyrodniczych. Graniczy od wschodu i południa z Arabią Saudyjską, od północnego wschodu z Irakiem, od północy z Syrią, od zachodu z Izraelem. Mimo tego, że kraj jest dość mały, to panuje w nim naprawdę zróżnicowany klimat. Śródziemnomorski na północy, a na południu już typowo pustynny, gdzie w marcu bywa naprawdę upalnie, a temperatura w Morzu Czerwonym rzadko kiedy spada poniżej 20 stpni. To właśnie tutaj spędzimy niezapomniany tydzień. 

Jordania jest najspokojniejszym spośród krajów arabskich, jest nowoczesna, przyjazna obcokrajowcom jest świetną alternatywą dla Egiptu czy nawet Turcji. Mieszkańcy są dobrze wykształceni, a poziom analfabetyzmu w kraju jest najniższy na Bliskim Wschodzie.  Linia brzegowa – Zatoka Akaba – wynosi aż 26 km ( dla porównania plaże izraelskiego Eilatu posiadają 10 km długości ). Akaba leży na styku trzech kontynentów i czterech państw: Jordanii, Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. To najbardziej na południe wysunięte miasto nad Morzem Czerwonym – po drugiej stronie zatoki widać Egipt i izraelski Eilat. Akaba to strefa wolnocłowa (ASEZA). Ceny przystępne –  jest znacznie taniej niż u sąsiadów „za miedzą”.

 

jordan-1846282_1920małe
man-2387285_1920małe
wadi-rum-2494519_1920małe

Podczas naszego pobytu nurkujemy m.in. na 
Cedar Pride – wrak libańskiego frachtowca, który w 1985 r. został celowo zatopiony jako sztuczna rafa na prośbę króla Abdullaha II (na jego pokładzie wybuchł pożar, koszty ściągnięcia wraku do kraju macierzystego byłyby nieopłacalne, dlatego też armator w porozumieniem z królem postanowili go zatopić). Wrak leży na burcie, łącząc dwie rafy i jest dobrze skolonizowany przez twarde i miękkie koralowce. Szczyt wraku po prawej stronie jest położony raptem na 10 metrach, co sprawia, że jest dobrze oświetlony, a dotarcie tam nie sprawi trudności nawet początkującym nurkom. Sporo skrzydlic, snaperów, często spotyka się napoleony i barrakudy. Maksymalna głębokość to 28 m.

Herkules – maszyna mierzy prawie 30 metrów długości i ma rozpiętość skrzydeł ponad 40 metrów! Dziś ta konstrukcja jest trzecim w historii samolotem, produkowanym nieprzerwanie od lat ’50 XX wieku. Samolot oczyszczono ze wszystkich elementów, które mogły by stanowić zagrożenie dla środowiska. Paliwa, oleje i wszystkie toksyczne materiały zostały usunięte. Pozostawiono jedynie elementy nie stwarzające zagrożenia.

Power Station  – rafa mało uczęszczana, a przez to w bardzo dobrej kondycji. Dno opada dość łagodnie do głębokości około 50 metrów tak wiec każdy może znaleźć swój ulubiony kawałek. Natomiast ciekawostką jest to, że miejsce położone jest na pograniczu portu przeładunkowego. 

Oliver’s Canyon – na głębokości ok. 7 metrów stoi amerykański czołg M40, który został zatopiony w 1999 roku przez Jordańskie Królewskie Towarzystwo Nurkowo Ekologiczne. Jego płytka głębokość czyni go fantastycznym miejscem dla fotografów. Łatwo jest do niego dotrzeć, ponieważ znajduje się tylko 20 metrów od brzegu

Wyjazd zbudowany jest  również mając na uwadze osoby nienurkujące. Zaplanowane są dwie wycieczki, pierwsza do Petry, druga natomiast na pustynię Wadi Rum.

Petra – 7 lipca 2007 w Lizbonie ogłoszono siedem współczesnych cudów świata, budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości. W ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską New Open World Corporation udział wzięło ponad sto milionów ludzi, zwyciężyła m.in Petra, która znajduje się również na Światowej Liście UNESCO.

petra-3839666_1920
petra-3002_1920
jordan-1846287_1920

Drugim miejscem, jakie odwiedzicie będzie Dolina Księżycowa czyli pustynia Wadi Rum gdzie mieszkają beduini z plemion Zilabia i Zubeita, a cały teren należy związku plemiennego (konfederacji) Howeitat. Niby nic nadzwyczajnego, zwykły piach, a została wpisana na Światową Listę UNESCO. Czy słusznie ? Ocenicie sami. 

jordan-1846283_1920
desert-3450158_1920
wadi-978462_1920

Ramowy plan wyjazdu

02.03.2019 – przylot do Eilat, przejazd do hotelu w Jordanii
03-05.03.2019  – 3 dni nurkowe
06.03.2019 – wyjazd do Petry
07.03.2019 – wyjazd na pustynię Wadi Rum
08.03.2019 – odpoczynek
09.03.2019 – wylot do Polski

Zakwaterowanie BB

4*  nowoczesny hotel, położony jest w samym sercu Akaby, w niedalekiej odległości od sklepów i restauracji, plaży oraz co dla nas najważniejsze od centrum nurkowego. Obiekt otworzony w 2017 roku oferuje łącznie 94 pokoje. Hotel oferuje swoim Gościom całodobową recepcję, przestronne lobby, restaurację główną. Dostęp do Wi-Fi na terenie lobby w cenie. Wszystkie pokoje są elegancko urządzone i wyposażone w telewizory LED, mini lodówki, suszarki do włosów, sejf. Zakwaterowani będziemy w pokojach w opcji ze śniadaniem z widokiem na miasto. 

1
3
2
4
6
7

Cena

995 € + przeloty w opcjach :
– 437 zł z bagażem głównym 10 kg i 1 bagażem podręcznym
– 553 zł z bagażem głównym 20 kg i 1 bagażem podręcznym
Cena za przeloty może ulec zmianie

 

Cena zawiera

– przeloty z/do WAW 
– bagaż wg wybranej opcji
– transfery z/na lotnisko 
– 6 nurkowań z łodzi
– zakwaterowanie w pokojach ze śniadaniem
– butle 12 L, balast
– lunch na łodzi
– kawa / herbata
– woda/napoje gazowane do lunchu
– podatki portowe/nurkowe
– miejscowy przewodnik nurkowy
– wycieczkę do Petry w tym lunch
– wycieczkę do Wadi Rum w tym lunch

 

Cena nie zawiera

– obowiązkowego ubezpieczenia  nurkowego i turystycznego 
– sprzętu nurkowego
–  wyżywienia innego niż śniadania i lunche na łodzi
– napiwków 

–  opłat granicznych ok. 90  €