Państwo trzech mórz - Izrael dla każdego

Izrael od północy otoczony jest Morzem Śródziemnym, na południu wpisany jest pomiędzy Egipt i Jordanię dzięki czemu posiada dostęp do Morza Czerwonego w jego centralno-wschodniej części naturalną granicą z Jordanią jest Morze Martwe. Mimo tego, że kraj jest dość mały ( w najdłuższym miejscu ma około 400 km długości), to panuje w nim naprawdę zróżnicowany klimat. Śródziemnomorski na północy, a na południu już typowo pustynny, gdzie w marcu bywa naprawdę upalnie, a temperatura w Morzu Czerwonym rzadko kiedy spada poniżej 20 stponi.

Eilat posiada 2 plaże o łącznej długości 10 km. Plaża północna to idealne miejsce na wypoczynek, uprawianie sportów wodnych i nurkowanie, południowa natomiast jest popularnym miejscem rozrywkowym z klubami. W eliackiej Rivierze spotka Was miła odmiana po Egipcie. Mamy tu to samo morze, podobną rafę koralową, ale… nikt nas nie nagabuje. Nie zaczepia na każdym kroku, nie próbuje wcisnąć w ręce jakiegoś bubla. Można przejść się ulicą spokojnie, nie będąc przez nikogo nękanym. To największy plus i bardzo miła odmiana po krajach arabskich. Oprócz tego, aby uatrakcyjnić pobyt izraelski rząd stworzył tu strefę wolną od podatku VAT. Ciekawostkami tego regionu są m.in Rafa Delfinów, Coral Beach z rafą koralową, która została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego, Park Morski – park rozrywki, Podwodne Muzeum i Obserwatorium Koralowego Świata, Eljackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe.

View of the marina in the Southern Israeli city of Eilat. December 20, 2012. Photo by Moshe Shai/FLASH90
 *** Local Caption ***  àéìú
çåôù
îøéðä
4
1

Podczas naszego pobytu nurkujemy m.in na wraku Satil ( max 25m ) i wraku Yatush ( Mosquito), Joshua i Moses Rocks (max 30m), Neptune’s Tables ( max 40 m ), The University ( 20m ). Ale nie samym nurkowaniem człowiek żyje 🙂
Jednym z ważniejszych punktów programu jest wyjazd nad Morze Martwe, będące tak naprawdę jeziorem bezodpływowym położonym w tektonicznym Rowie Jordanu. To, co charakterystyczne, to duże zasolenie, które ułatwia swobodne unoszenie się na jego powierzchni. Morze leży na wysokości 422 metrów poniżej poziomu morza, co niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków m.in powietrze jest o około 10% bogatsze w tlen. Woda z uwagi na wysokie temperatury na powierzchni, paruje co pozwala na krystalizację soli, która tworzy niesamowite solne figury. Na dnie morza znajdziemy osady błotne, które zostały docenione ze względu na ich działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Intrygującym zjawiskiem jest wydobywanie się z dna „asfaltu” – substancji zwanej bituminem. Naukowcy twierdzą, że substancja ta wydobywa się z głębi ziemi i przez szczeliny w dnie morza, raz na jakiś czas pojawia się na powierzchni w formie grud. Wody Morza Martwego uważane są za największe ziemskie SPA, naturalny kurort i uzdrowisko w jednym, ale należy uważać ponieważ po dłuższym pobycie w wodzie, skóra może reagować przesuszeniem i podrażnieniem. Ciekawostką jest to, że ze względu na wysokie temperatury i bardzo dużą liczbę godzin słonecznych w ciągu roku jezioro wysycha sukcesywnie zmniejszając swoją powierzchnię i jeśli nic się nie zmieni, to za kilkadziesiąt lat zniknie całkowicie.

mORZE M
morze-martwe
tmp859864729940656128

Kolejnym punktem naszej wyprawy jest miasto Jerozolima, które usytuowane jest na południowym krańcu płaskowyżu położonego pomiędzy Wzgórzami Jerozolimskimi wznoszącymi się na około 200 metrów ponad miasto. Jest to miejsce na styku Izraela z Arabią, w którym przenikają się kultury Zachodu i Wschodu. Silne arabskie wpływy obecne w jednej z części miasta tworzą specyficzną egzotyczną atmosferę. Jerozolima jest znana na świecie przede wszystkim ze względu na swoje religijne znaczenie dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu, jak i również jako siedziba wielu instytucji kulturalnych.

tlvcitr_4
tlvcitr_3
tlvcitr_2

Pierwszym miejscem, w które się udamy będzie Ściana Płaczu, zwana inaczej Murem Zachodnim (Western Wall). Błędnie uznawana jest za najświętsze miejsce Judaizmu. W rzeczywistości miejscem, które liczy się dla żydów najbardziej, jest Wzgórze Świątynne, które zostało otoczone przez mur. Od VII wieku mieści się na nim sanktuarium i meczet islamski, a wyznawcy religii Abrahama nie mają prawa się tam modlić. Z tego powodu „płaczą” przy zachodniej ścianie. Ściana paraliżuje swoim ogromem ma 57 metrów długości i 32 metry wysokości.

JERUSALEM - DECEMBER 15: The Western Wall in the night with a praying pilgrims on December 15, 2013 in Jerusalem. It's located in the Old City of Jerusalem at the foot of the western side of the Temple Mount.
westernwallletters-1474466854
170516-western-wall-mn-1100_9029fb3cafb1eb2f3a65fbb066ddbc0e.nbcnews-ux-2880-1000

Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest Bazylika Grobu Bożego, niewątpliwie najważniejsza świątynia szeroko rozumianego chrześcijaństwa. Tu, jak wierzą miliony wiernych na całym świecie, znajduje się Golgota, Grób Chrystusa oraz miejsce, w którym znaleziono relikwie Krzyża Świętego. Bazylika to miejsce niezwykłe, w którym skumulowały się znaczenia sakralne chrześcijaństwa. Wewnątrz nie emanuje swoją przestrzenią, jak większość znanych nam kościołów. Nie ma nawy głównej, która pomieściłaby setki czy tysiące osób, błądzi się raczej po niewielkich pomieszczeniach, które upamiętniają kolejne biblijne miejsca: Kalwarię, grób Chrystusa, miejsce namaszczenia. Nie jest to też kościół katolicki, urzędują tutaj przedstawiciele kościoła łacińskiego, prawosławnego i ormiańskiego.

GkYktkpTURBXy8zYzM2ZWJkZDY5ZTg3ZGE4YTE5YzVmMjIzZGYxODZiYy5qcGeSlQMAFc0DhM0B-pMFzQMgzQHC
00044BERFFV4XCYT-C122-F4
altar-na-meste-golgofi-2013

Dzielnica muzułmańska jest jedną z czterech dzielnic Starego Miasta Jerozolimy. Jest największym i najludniejszym ze wszystkich kwartałów. W porównaniu z innymi rejonami przyciąga turystów atmosferą, w której panuje straszny gwar. Te zatłoczone ośrodki arabskiego handlu, które przepełnione są egzotycznymi zapachami, wspaniale kontrastują z cichymi uliczkami pozostałych dystryktów. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu historycznych perełek. Wystarczy wspomnieć o Wzgórzu Świątynnym, z majestatyczną Kopułą na Skale stanowiącą serce Starego Miasta. Meczet, który się tam znajduje uchodzi za najstarszą muzułmańską świątynię na świecie. Znajduje się w nim także najstarszy mihrab, nisza w ścianie modlitw wskazująca wiernym kierunek Mekki. Muzułmanie pilnie strzegą tego miejsca i zezwalają na odwiedziny tylko w wyznaczonych godzinach i w odpowiednim stroju. Otwarty jest tylko przez kilka godzin i nie we wszystkie dni tygodnia. Zarówno elewacje, jak i wnętrze budowli są bogato zdobione. Za największą budowlą jednak uchodzi meczet Al-Aksa, o powierzchni 144 tys. m2 gdzie, może się jednocześnie modlić 4000 wiernych.

izrael-jerozolima-wzgorze-swiatynne-kopula-skaly
612664395a40232133447d33247d383333303836343637
dome_of_the_rock_distance

Jerozolimska Droga Krzyżowa jest inna niż wszystkie, nie tylko ze względu na swoje bliskie historyczne położenie. To droga odarta ze swojej zwyczajowej świętości, powagi miejsca i chwili. Ale może dzięki temu zyskuje na prawdziwości, nabiera autentyczności …
Archeolodzy twierdzą, że dzisiejsza Via Dolorosa nie ma w rzeczywistości nic wspólnego z drogą, którą pokonywał Jezus krocząc na górę Golgotę. Dlatego jej obecny wygląd chyba nikogo nie dziwi. Współczesna Droga Krzyżowa to efekt prac renowacyjnych przeprowadzonych przez władze Jerozolimy w latach 90 XX wieku. Odrestaurowano wtedy budynki i łuki spinające ulicę. Zmodernizowano 400-letnią kanalizację. Wyraźnie oznaczono poszczególne stacje. Mimo to spacerując po tej części Starego Miasta trzeba bardzo uważać aby odnaleźć i zauważyć wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

36
via dolorosa
jerozolima-via-dolorosa-1024x683

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Dzielnicy Żydowskiej Starego Miasta jest Cardo, czyli pozostałości głównej ulicy z czasów rzymskich. Prace archeologiczne prowadzone są do dzisiaj. Odsłonięte miejsca poszukiwań dają dobre wyobrażenie jak wyglądała główna ulica Jerozolimy w czasach panowania Rzymian. Dziś jest to miejsce eleganckich sklepów, zdecydowanie różniące się od zatłoczonych uliczek dzielnicy muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Dzisiejsze Cardo to odcinek odrestaurowanej alei z czasów krzyżowców można tu kupić wyszukaną biżuterię, obrazy, ubrania, a także zwykłe pamiątki. Z tego miejsca najlepiej widać, jak pogodzono ochronę zabytków przeszłości z potrzebami współczesnych mieszkańców dzielnicy. Urbaniści chcieli tu wybudować mieszkania, archeolodzy natomiast odsłonić historyczne serce miasta. Wybrano rozwiązanie kompromisowe: domy ustawione są na podporach powyżej starożytnej ulicy.

c1
c
c2

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Wyjazd budowaliśmy również mając na uwadze osoby nienurkujące. Podczas, gdy grupa będzie podziwiać piękno izraelskiego Morza Czerwonego, Wy zwiedzicie dwa niesamowite miejsca. Jednym z nich jest Czerwony Kanion na pustyni Negew, który należy do tzw kanionów szczelinowych. Jest z tej samej rodziny, co słynny Kanion Antylopy – wąski, czerwony i z przesmykami przez które pięknie pada światło. Niegdyś płynęły tam strumienie Shani. Szlaki dają możliwość zatoczenia pętli  dopasowując poziom trudności do możliwości zwiedzających. Podstawowa trasa biegnie przez najbardziej imponującą część skalistego wąwozu, po krótkiej wspinaczce pozwala wrócić na górę, do początku. To wersja rodzinna. Większa pętla prowadzi nas początkowo tym samym szlakiem, by następnie zatoczyć większe koło przez szerokie już wyschnięte koryto rzeki.

Idan Ben Haim RC z logo
25214352696_192b942def_b
red-canyon-israel

Drugim miejscem jakie zobaczycie są Kopalnie Króla Salomona w rozległej dolinie Arawa. Timna jest to obszar najstarszej na świecie kopalni miedzi. Na południowym skrawku pustyni miedź wydobywali  Amalekici, Rzymianie, Bizantyjczycy, Egipcjanie. Ci ostatni, piętnaście wieków przed nasza erą rozbudowali kopalnię, tworząc sieć korytarzy i chodników, które zachowały się do dziś. W niektórych szybach występują dwa poziomy eksploatacyjne, połączone ze sobą krętymi schodami wykutymi w skale. Znajdziemy tam także pozostałości pieców hutniczych. Patrząc na te zabytki sztuki górniczej i hutniczej wierzyć się nie chce, że ludzie sprzed 6000 lat posiadali taką wiedzę o budowie kopalń. Dzisiaj pozostały po starożytnych górnikach malowidła i wyryte na ścianach obrazy. Znaczenie ośrodka wydobycia miedzi na pustyni Negew zmalało, gdy nastała epoka żelaza… Timna pozostała już tylko turystyczną atrakcją. Zwiedzający podziwiają w tym miejscu nie tylko pozostałości najstarszej na świecie kopalni, ale również niezwykłe formacje skalne, tworzące niezapomniany krajobraz doliny Arava.

101CountriesBefore50.com
tp2
Timna park, Solomons Pillars

Ramowy plan dla osoby nurkującej

08.03.2018 – przylot do Eilat, zakwaterowanie w apartamentach 2 osobowych w opcji ALL
09.03.2018 – pierwszy dzień nurkowy
10.03.2018 – drugi dzień nurkowy
11.03.2018 – trzeci dzień nurkowy
12.03.2018 – czwarty dzień nurkowy
13.03.2018 – dzień wolny, odpoczynek, opcjonalnie wycieczka nad Morze Martwe oraz do Jerozolimy
14.03.2018 – dzień wolny, odpoczynek, opcjonalnie wycieczka fakultatywna
15.03.2018 – wylot do Polski

Ramowy plan dla osoby nienurkującej

08.03.2018 – przylot do Eilat, zakwaterowanie w apartamentach 2 osobowych w opcji  ALL
09.03.2018 – zwiedzanie miasteczka
10.03.2018 – wyjazd do Red Canion
11.03.2018 – wyjazd do Timny
12.03.2018 – dzień wolny, plażowanie, opcjonalnie wycieczka nad Morze Martwe oraz do Jerozolimy
13.03.2018 – dzień wolny, odpoczynek, opcjonalnie wycieczka fakultatywna
14.03.2018 – dzień wolny, odpoczynek, opcjonalnie wycieczka fakultatywna
15.03.2018 – wylot do Polski

Cena za osobę nurkującą

940 $ + ok. 495 pln przeloty

Cena za osobę nienurkującą

810 $ + ok. 350 pln przeloty

Cena za przeloty jest bardzo atrakcyjna, ale może ulec zmianie. Przeloty organizuje Ryanair.

Cena dla osoby nurkującej zawiera

– przeloty z/do WAW ( Modlin )
– bagaż główny 20 kg
– bagaż podręczny 10 kg
– transfery z/na lotnisko w Eilat ( Ovda)
– 8 nurkowań w Eilat
– butle 12 L, balast
– miejscowy przewodnik nurkowy
– zakwaterowanie w apartamentach 2 osobowych w opcji ALL
– opieka polskiego instruktora

Cena dla osoby nienurkującej zawiera

– przeloty z/do WAW ( Modlin )
– bagaż podręczny 10 kg
– transfery z/na lotnisko w Eilat ( Ovda)
– wycieczkę do Red Canion
– wycieczkę do Timny
– zakwaterowanie w apartamentach 2 osobowych w opcji ALL

Cena dla osoby nurkującej nie zawiera

– obowiązkowego ubezpieczenia turystyczno – nurkowego
– sprzętu nurkowego
– wyjazdu nad Morze Martwe oraz Jerozolimę ( cena ustalona będzie po zamknięciu listy oczestników)
– wycieczki do Timny oraz Red Canion
– jedzenia i napoi pomiedzy nurkowaniami ( możliwość zabrania lunch boxów z hotelu )

Cena dla osób nienurkujących nie zawiera

– bagażu głównego 20 kg
– jedzenia i napoi na wycieczkach fakultatywnych ( możliwość zabrania lunch boxów z hotelu )
– wyjazdu nad Morze Martwe oraz Jerozolimę ( cena ustalona będzie po zamknięciu listy oczestników)
– obowiązkowego ubezpieczenia turystycznego

Nowoczesny i elegancki hotel, położony w zadbanym ogrodzie, w bliskim sąsiedztwie centrum Eilatu. Jest to propozycja dla osób ceniących sobie komfortowy wypoczynek z uwagi na liczne atrakcje i udogodnienia. Położony jest w spokojnej okolicy na obrzeżach ok. 1,5 km od centrum i głównej promenady ze sklepami i restauracjami. Piaszczysto-żwirowa publiczna plaża znajduje się ok. 4,5 km od hotelu ( zejście do morza łagodne, ale kamieniste – zalecane obuwie kąpielowe). Serwis plażowy za dodatkową opłatą. Hotel posiada również swoją prywatną plażę „Dekel”, do której kursuje kilka razy dziennie darmowy bus hotelowy. Obiekt otworzony w 2000 r., odnowiony w 2012 r. hotel utrzymany w stylu hiszpańskiej “Haciendy” należy do znanej w Izraelu i renomowanej sieci Fattal. Hotel oferuje swoim Gościom całodobową recepcję, przestronne lobby, restaurację główną „Arava” serwującą dania kuchni międzynarodowej, 3 bary (jeden z nich zamknięty w sezonie zimowym) oraz kawiarnię, taras słoneczny, ogród z dużym basenem oraz duży basen wewnętrzny z podgrzewaną wodą; przy basenie bezpłatne parasole, leżaki i ręczniki. Opcja AIl inclusive obejmuje : śniadania, obiady i kolacje serwowane w formie bufetu w restauracji głównej „Arava”. Popołudniowa kawa, herbata i ciasto w wyznaczonym barze. Lokalne napoje alkoholowe oraz bezalkoholowe dostępne są podczas posiłków a także w ciągu dnia (10:00-23:00) w wyznaczonych barach. Dostęp do Wi-Fi na terenie lobby w cenie.

8
7
3
9
4
1
2
6
5

Ważne informacje

Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.

Free Life nie jest biurem podróży i nie świadczy komercyjnych usług organizacji wyjazdów nurkowych, a jedynie koordynuje wspólne działania skupionych wokół firmy nurków i przyjaciół.